Zbycie działek przez Prefa Group

Kilka miesięcy temu Prefa Group wygrywa przetarg na zakup pięciu działek z terenów inwestycyjnych w Koninie. Informacja o wyniku przetargu z 7 września 2021 roku zostaje opublikowana kilka dni później w konińskim Biuletynie Informacji Publicznej. W mediach trąbi się o sukcesie – sprzedano działki dla inwestora pod budowę fabryki produkującej prefabrykaty. Miasto zyskuje 3,7 mln zł. Spółka wcześniej wpłaca wadium o łącznej wysokości 717 800 zł.

Tymczasem w tym tygodniu strona Bankier.pl i Money.pl (powołując się na tę pierwszą) podały, iż Prefa Group 11 stycznia 2022 roku podpisała umowę z Miastem Konin na zakup wylicytowanych działek, a dzień później, tj. 12 stycznia poinformowała o ich zbyciu. Jednocześnie, 11 stycznia, Prefa Group podpisała umowy z dwoma podmiotami na warunkową sprzedaż i przeniesienia własności dla każdej z działek. Przelanie pieniędzy, zgodnie z komunikatem, miało nastąpić najpóźniej wczoraj, czyli 13 stycznia.

Co to za podmioty? Nie wiadomo. Stąd też nie wiadomo, co będą one produkować. Biorąc pod uwagę cały przebieg sytuacji, trudno stwierdzić, czy to na pewno ostatni właściciele tych działek. Wiemy na pewno, że Prefa Group nie zbuduje tam fabryki prefabrykatów.

Co więcej, podążając za tekstem z Bankier.pl, Prezydent Miasta Konina odstąpił od przynależnego mu prawa do pierwokupu. Sama Prefa Group z racji terminowej realizacji wszystkich etapów podpisywania umowy, nie utraci wpłaconego wadium.

Dobrze, ale w takim razie dlaczego Prefa Group postanowiła o sprzedaży tych terenów? Z komunikatu wynika, że:

„Sprzedaż Nieruchomości podyktowana była faktem, iż Emitent [Prefa Group – mój dopisek] w związku z dynamicznym rozwojem oraz ekspozycją na znacząco większy rynek zbytu produkowanych materiałów budowlanych w aglomeracji poznańskiej, zrealizował zakup gruntu przemysłowego w miejscowości Komorniki gmina Kleszczewo, o którym raportował w raporcie ESPI 104/2021, decydując o tamtejszej lokalizacji powstającego nowego zakładu produkcyjnego. (…) Mając na uwadze powyższe, a także w związku z priorytetem realizacji nowego zakładu produkcyjnego w aglomeracji poznańskiej, Zarząd zdecydował o sprzedaży przedmiotowych gruntów.”

W uzasadnieniu jest jeszcze mowa o tym, że spółka postawione wcześniej warunki wykluczały „możliwość wykorzystania przedmiotowych gruntów jako część banku ziemi grupy kapitałowej Emitenta i ewentualnego zagospodarowania w przyszłości.”

Kiedy w takim razie Prefa Group zakupiła grunt w miejscowości Komorniki? Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie internetowej spółki – 24 sierpnia 2021 roku, na dwa tygodnie przed rozstrzygnięciem przetargu. Na marginesie dodając, spółka podległa Prefa Group powstała 12 dni wcześniej – 12 sierpnia 2021 roku, a sam jej prezes Jakub Suchanek utworzył kilkadziesiąt takich spółek w ciągu ostatniego roku.

Co wynika z całej zaistniałej sytuacji?

Tyle że Miasto Konin pozbyło się terenów inwestycyjnych i zyskało z tego tytułu 3,7 mln zł. Prefa Group sprzedała działki dwóm nieznanym nam firmom i odzyskała wadium. Z tego powodu nie jest w żaden sposób stratna. Jednakże finansowo nic nie zyskała. Sprzedaż działek wyniesie dokładnie 3,7 mln zł. Wiemy też, że jeżeli ktokolwiek będzie produkował prefabrykaty, to na pewno nie będzie to Prefa Group.

Po co mógł być robiony taki zabieg?

W zasadzie nie mam pojęcia. Mogę tylko teoretyzować, jednak zbyt na ślepo, by się tym dzielić publicznie. W każdym razie sprawa na pierwszy rzut oka wygląda bardzo wątpliwie.

Z tego też powodu wczoraj został wysłany wniosek o wszystkie umowy podpisane z Prefa Group, jak również powodów odstąpienia od prawa do pierwokupu.

Krzysztof Pietruszewski

Linki:
https://www.bankier.pl/…/Prefa-Group-S-A-Zbycie…,
https://prefagroup.pl/…/nabycie-przez-spolke-zalezna-od…,
https://prefagroup.pl/…/rejestracja-spolki-celowej…,
https://www.money.pl/gielda/komunikaty/6725517372909697.html,
https://bip.konin.eu/…/InformacjaowynikuprzetarguMidzyl…,
https://bip.konin.eu/…/IPrzetargnieograniczony…,
https://rejestr.io/osoby/431397/jakub-suchanek?m=aktualne.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s