Prezydenckie przystawki polityczne

Swojego czasu pisałem już, że klub radnych Wspólny Konin jest raczej przedłużeniem i umocnieniem wpływu Prezydenta w Radzie Miasta Konina, aniżeli klubem opozycyjnym.

Wniosek taki się nasuwał po tym jak i dlaczego powstał klub Wspólny Konin. Choć sam Maciej Ostrowski nie wszedł w szeregi partii, to był w nim jedyną osobą, która wcześniej nie należała do klubu Koalicji Obywatelskiej. W ten sposób został trzynastym głosem w większości w Radzie Miasta Konina.

Za pomocą tego manewru ograniczono wpływ radnego Tomasza Andrzeja Nowaka na wyniki głosowań w Radzie Miasta. Z plotek i różnych innych doniesień można uznać za dość pewną informację, że próbowano w szeregi klubu zwerbować także Jarosława Sidora, a później Jakuba Eltmana. Obaj radni ostatecznie nie zdecydowali się na wejście w skład nowego klubu. Najciekawszą plotką było jednak to, iż myślano nawet zmienić skład koalicyjny, wykluczając zeń SLD. Na ile ta jest prawdziwa, nie jestem w stanie ustalić.

Dlatego też nie powinno wydawać się dziwne, że urzędujący aktualnie Zastępca Prezydenta nie traci swojego stanowiska. Taki właśnie był plan. Zresztą sam Paweł Adamów wspominał o tym, że wszystko przebiegło w uzgodnieniu z Prezydentem, a obie strony są gotowe do współpracy.

Czy zatem powinno dziwić, że konińska Polska 2050 zdecydowała się poprzeć w przyszłorocznych wyborach samorządowych Piotra Korytkowskiego jako kandydata na Prezydenta Miasta Konina? Też nie. Przede wszystkim ze względu na to, iż w jej szeregach jest wciąż mało członków i członkiń, co z kolei utrudni skompletowanie list wyborczych. Zabawne jest jedynie to w kontekście wystąpienia samego lidera Szymona Hołowni, który dwa dni po podaniu tej informacji mówił, iż obecnie jakiekolwiek rozmowy o przyszłorocznych wyborach są jałowe i nie ma sensu ich prowadzić.

A już tym bardziej nie powinna dziwić cena za poparcie, czyli stanowisko trzeciej Wiceprzewodniczącej Rady Miasta Konina Emilii Wasielewskiej – potrzebne Radzie jak rybie ręcznik.

Czy powołanie radnej na to stanowisko coś zmieni? Poza wysokością diety radnej – nic. Radna prawdopodobnie nigdy nie będzie pełniła swojej funkcji. Aby mogła to zrobić, nieobecni na sesji musieliby być Tadeusz Wojdyński, Wiesław Steinke i Zenon Chojnacki. W tej kadencji obaj aktualni Wiceprzewodniczący prowadzili sesję zaledwie kilkakrotnie. Tak więc to stanowisko ma charakter wyłącznie polityczny. Owszem, panował taki zwyczaj w poprzednich kadencjach, iż każdy klub miał swojego reprezentanta na stanowisku przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego rady miasta, jednak mija niemal rok od pojawienia się klubu w Radzie Miasta Konina. Projekt uchwały w tej kwestii zaś tydzień po publicznej deklaracji poparcia. Jakoś trudno uważać to za przypadek.

Jeżeli zaś ktoś miał nadzieję na to, że Polska 2050 przyniesie jakąś świeżość i nowość, to myślę, że powoli może zacząć się rozczarowywać. Na konińskiej scenie politycznej, jak zwykle, bez zmian. Politycy, którzy dostrzegli, że mogą zrobić większą karierę polityczną w nowym ugrupowaniu, a więc do niego przeszli. Cóż… Tak się kręci Słońce dookoła Ziemi.

Krzysztof Pietruszewski

P. S. Potraktujcie ten post jako rozszerzenie jednego z wątków dzisiejszego tekstu opublikowanego na LM. Dla wielu publikacja na LM będzie przypomnieniem, jednak sądzę, że dla mnóstwo osób będzie całkowitą nowością.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s