O Koninie, ale nie w Koninie. Sprawa z PKP

Dzisiaj o Koninie, ale nie w Koninie.

Witam w PKP! W instytucji, z której wyciągnięcie informacji to niekiedy rzecz niemal niemożliwa!

Generalnie nie mam nic przeciwko połączeniu Konina z Turkiem linią kolejową. Wolałbym jednak zobaczyć dłuższe połączenie kolejowe północ-południe, np. od Bydgoszczy do Częstochowy przez Konin, Turek, Kalisz/Łódź… Mimo to gorąco popieram choćby samą nitkę Konin – Turek. Wielkopolska Wschodnia jest wyjątkowo uboga, jeżeli chodzi o komunikację publiczną. Do większości gmin położonych na wschód od Konina zwyczajnie nie da się dotrzeć bez samochodu.

Z tego też powodu chciałbym się dowiedzieć, jak tę ideę chce się zrealizować w ramach wniosku do programu Kolej+. Niestety, PKP stwierdziła, że ów wniosek to tylko opinie i ekspertyzy, które nie są informacją publiczną, a zatem nic nam do tego. Tak więc jeżeli nie wiedzieliście, że wniosek to opinia lub ekspertyza, to teraz już wiecie.

PKP powołuje się tutaj na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, posługując się naciąganym argumentem, że wniosek to dokument wewnętrzny (według niego właśnie opinie lub ekspertyzy nie są informacją publiczną) – pojęcie, które powstało i występuje w sądach, a zarazem jest nieobecne w polskim prawie, służące wyłącznie ograniczaniu informacji publicznej. W konsekwencji też wiedzy obywateli o działaniach władz i instytucji publicznych.

PKP jest szczególnie znane w Polsce z niechęci do udostępniania informacji publicznej na jakikolwiek temat. Wiele takich spraw toczy się latami – najczęściej niekorzystnie dla samego PKP. Dlatego ta odpowiedź wyląduje w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym, a sąd niech sam oceni, czy możemy ten wniosek poznać, czy nie.

A może ktoś z Was jest chętny do zasponsorowania tej sprawy? Koszt postępowania to 100 zł. Jak to zrobić, znajdziecie w grafice w tle lub w przypiętym poście na fanpage’u Konin. Mam Prawo Wiedzieć. W zasadzie byłaby to pierwsza obywatelska skarga na rzecz informacji publicznej w Koninie…

Chciałem takie same pytania wysłać także do gmin, które wyszły z wnioskiem jednak…nie ma nigdzie informacji, kto jest autorem wniosku. Jedyne dokumenty w tej sprawie z pewnością posiada Urząd Marszałkowski. Tam też został złożony kolejny wniosek. Liczę, że chociaż stamtąd będzie można otrzymać jakieś szczegóły odnośnie całej inwestycji. Na razie dowiadujemy się wszystkiego wyłącznie z konferencji prasowych i komunikatów Ministerstwa Infrastruktury oraz PKP.

Krzysztof Pietruszewski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s