Umowa o pracę kierownika a jawność

Otóż to. Zainspirowany tym niezwykle projawnościowym wyrokiem złożyłem podobny wniosek – o umowę o pracę, aneksy do tej umowy, zakres zadań i wynagrodzenie Kierownika Biura Prezydenta Miasta Rafała Duchniewskiego.

Wybór na Rafała Duchniewskiego padł z kilku powodów.

1. Rafał Duchniewski ma wkrótce zostać Sekretarzem Miasta Konina, co potwierdza coraz więcej źródeł. Jako osoba, która będzie koordynowała pracę Urzędu Miejskiego w Koninie, musi też się zmierzyć z wnioskami o udostępnienie informacji publicznej.

2. O tym że Rafał Duchniewski zostanie Kierownikiem Biura Prezydenta Miasta można było się dowiedzieć już dzień po ogłoszeniu konkursu na to stanowisko. Plotka się sprawdziła. Stąd też wierzę w punkt pierwszy.

3. Sekretarz gminy ma nienormowany czas pracy. Kierownika Biura Prezydenta można niekiedy znaleźć podczas różnych eventów jego partii. Czasami odbywają się one w godzinach pracy magistratu. Jakoś wątpię, by wchodziły one w zakres obowiązków pracowniczych Kierownika. Jest to o tyle istotne, gdyż sekretarz gminy nie może być członkiem żadnej partii. Tym samym nie bardzo powinien uczestniczyć w takich eventach.

4. Przyznam też, że zaskakujące się wydaje, iż podczas sesji budżetowej Kierownik Biura Prezydenta ma czas na przygotowanie komentarza na ponad stronę w Wordzie, by odpowiedzieć na post na Facebooku. W dodatku przytaczając dokładne dane i wyszukując linki do poszczególnych argumentów. Po raz kolejny jestem ciekaw, czy ripostowanie nieprzychylnych wpisów w Internecie to zadanie Kierownika Biura Prezydenta. W tym celu generalnie zatrudnia się rzecznika prasowego.

5. Rafał Duchniewski jest prawdopodobnie najlepiej zarabiającym Kierownikiem wydziału w konińskim magistracie. W 2019 roku roczny dochód wyniósł ponad 130 tys, zł.

Umowa o pracę pracownika urzędu może pokazać wiele ciekawych informacji dotyczących funkcjonowania samego magistratu. Pozwala też na lepszą kontrolę działań poszczególnych osób pełniących istotne funkcje w mieście.

Dodam tylko, że wyrok wskazał też, iż sam fakt, że umowa o pracę jest informacją publiczną, nie oznacza automatycznie, że każda zawarta w niej informacja może być udostępniona. Interesują nas wyłącznie te informacje, które dotyczą środków publicznych (wynagrodzenie wraz z dodatkami) i pracy Kierownika jaką wykonuje w ramach swojego stanowiska.

Liczę też, że jako przyszły Sekretarz Miasta Konina, Rafał Duchniewski nie jest przeciwny jawności życia publicznego i udostępni informacje dotyczące jego pracy w Urzędzie Miejskim w Koninie. Tym samym nie będziemy musieli ciągnąć tej sprawy przenosić do sądu.

Krzysztof Pietruszewski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s