Mobbing w Urzędzie Miejskim w Koninie

W filmie Asterix i Obelix: Misja Kleopatra była taka scena, gdzie Harimatis, kobieta mająca szpiegować dla Juliusza Cezara, określona jako „mistrzyni kamuflażu”, aby jej nie było widać, spoglądała w bok. Widoczna była wyłącznie, gdy patrzyła przed siebie. Mam przed oczami tę scenę, gdy widzę tę odpowiedź… Gdyby mobbing był zgłoszony zgodnie z procedurą, to jest. Skoro nie został zgłoszony zgodnie z procedurą, to go nie ma. Ale po kolei.

Jak wygląda ta procedura?

Par. 5 pkt 1 Zarządzenia, o którym mowa w grafice:

„Osoba, która uznała, że została poddana dyskryminacji, molestowaniu, mobbingowi albo nierównemu traktowaniu oraz jest lub była świadkiem takich zdarzeń, powinna wystąpić z pisemnym zgłoszeniem tego faktu do Prezydenta Miasta Konina.”

No i już. Koniec całej procedury. Następny punkt to treść zgłoszenia: imię i nazwisko zgłaszającego, wydział, w którym pracuje; wskazanie sprawcy lub sprawców; przedstawienie stanu faktycznego i opisanie działań sprawcy lub sprawców; przytoczenie dowodów na winę sprawcy; datę złożenia skargi i podpis. Następnie sprawę przejmuje już Komisja ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji i Mobbingowi.

Tak więc można na dwa sposoby źle złożyć zgłoszenie: inaczej niż pisemnie (telefonicznie lub osobiście) lub niespełnienie jednego z wymogów zgłoszenia. Zważywszy na to, że przypadki mobbingu, dyskryminacji lub molestowania seksualnego w miejscu pracy udowodnić jest bardzo trudno (tak wskazuje praktyka), podobnie jak znalezienie świadków. Choć z drugiej strony, czy to nie powinno być rolą Komisji, by zbadać, czy zgłoszenie jest zgodnie złożone z procedurą? Wówczas, w konsekwencji, musiałoby się odbyć jakieś posiedzenie, spisanie protokołu, o czym mowa w par. 5. Tymczasem protokołów rzekomo nie ma. Czy zgodność zgłoszenia ma stwierdzić osobiście Prezydent, który zgodnie z Zarządzeniem ma za zadanie wyłącznie tę skargę przekazać do Komisji? W zasadzie Zarządzenie nic nie mówi na ten temat. Zatem na jakiej podstawie stwierdzono, że zgłoszenia nie są zgodnie złożone z procedurą? Nawet jeżeli takie zgłoszenia nie zostały złożone w formie pisemnej, to raczej nie można mówić o tym, że mobbingu, dyskryminacji lub molestowania nie było. Tym samym nie powinno się tematu zamieść pod dywan.

A teraz na chwilę wracamy do listopada 2021. Na sesji Rady Miasta Konina z 24 listopada 2021 Prezydent mówił Jarosławowi Sidorowi w ten sposób:

„(…) to nie jest do dyskusji, żeby roztrząsać na sesji te tematy. Chyba wiem o czym pan myśli. Są to relacje pracodawca pracownik i pracownik bezpośredni zwierzchnik. Dlatego też są to tematy pracownicze. Zachęcam do bezpośredniego kontaktu, wtedy omówimy sobie sprawę już bezpośrednio w cztery oczy.”

Tak więc trudno po tym zdaniu stwierdzić, że przypadki nie zostały zgłoszone do Prezydenta, albo do Prezydenta nie dotarły. Nic nie wskazuje na to, by nic w tym zakresie się nie działo.

Na koniec dodam tylko, że jako dość uważny obserwator dostrzegłem już w BIP pewne zmiany kadrowe, przynajmniej w jednym wydziale Urzędu Miejskiego. Zresztą sprawa mobbingu w Urzędzie Miejskim wciąż jest aktualna, ponieważ chodzi o kilka przypadków, nie jeden. Tak, chodzi o „bezpośrednich zwierzchników”, czyli kierowników poszczególnych wydziałów.

Dlatego będę pytał dalej.

Krzysztof Pietruszewski

Linki:https://drive.google.com/…/1VPInvrIMTM7Mkwz1tPQ…/view…,

https://bip.konin.eu/…/zarz_ku_2020_09_1589972626.pdf,

https://bip.konin.eu/…/48.XLVIIIsesja-24listopada2021r….

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s